Občanské stavby
Autor: Vladimír Karfík
Tomášov jako budova byl součástí baťovského školství. Budova je postavena moduly 6,15 m x 6,15 m, které jsou typické pro celý Zlín. Tomášov byl vlastně návazný na Baťovu školu práce, protože Baťa se držel hesla "Chceme-li mít schopných spolupracovníků musíme si je vychovat". Do Baťovy školy práce (BŠP) přicházeli mladí lidé ve věku 14 let. Škola získala výbornou pověst, protože zaměstnával nejlepší učitele a vychovatele. Heslo "Každá koruna, kterou vydáme na účinné vybudování školy se nám v životě mnohokrát vrátí". Učení bylo velmi tvrdé, bydlelo se v chlapeckých a dívčích internátech podél bulváru na jehož konci stojí Dům umění. Baťa do školy přijímal děti bez špatných návyků a zkušeností, protože říkal, že je lepší pracovníka vychovávat od základu.
Po přijetí se student nazývaný "mladý muž" či "mladá žena" nastěhoval do internátu, kam si mohl vzít jen určité množství šatstva. Všechno ostatní si mladí lidé museli opatřovat z vlastních výdělků. Celý den student pracoval jako dospělý – od 7 do 12 hodin s dvouhodinovou přestávkou, pak pokračovali v práci do 17 hodin. Po skončení práce je čekalo tříhodinové studium. Toto bylo velmi tvrdé – 50 % studentů BŠP studium vzdalo. Někteří absolventi baťovy BŠP ještě žijí a vlastní absolventský odznak tzv. ABŠ, který je velmi vzácný. Baťova škola práce byla založena v roce 1925. V roce 1940 ji absolvovalo 4 280 žáků.
Ve druhé polovině 30.let, přesto, že měli tak kvalitní přípravu, začali firmě Baťa scházet mladí muži, kteří by byli schopni zastávat ty nejvyšší hospodářské funkce, event. ředitele po celém světě. Na splnění tohoto náročného úkolu však BŠP nestačila. Proto se začal budovat nadstandardní stupeň výchovy v ústavu, pojmenovaném Tomášov na počest zakladatele a později byl vybudován Miladov pro ženy. Ředitelem ústavu byl jmenován pan Hub. Z ABŠ bylo vybráno asi 50 lidi. Tito nejlepší studenti, elita žáků BSP se nazývali Tomášovci. Vedení závodu říkalo "Neexistuje na celém světě žádná škola pro ředitele. I když je Tomášov určen k vychování vedoucích pracovníků, žádný Tomášovec nemá zajištěno, že se musí stát vedoucím". Tomášovci byli připravování pro vedoucí pozice v moderním hospodářství v celém světě. Kopírovali elitní anglické a americké vysoké školy Harrow a Rugby a vychovávali z nich budoucí obchodníky. Při společných studií museli chodit v oblecích, cylindrech, ve škole se učili zvyklostem vyšší společnosti – cizí jazyky, společenské vystupování, museli umět komunikovat s lidmi u stolu. Slavnostní oblek odkládali jen do továrny, protože přes den pracovali.
Do práce tedy museli chodit v žaketu, bílých vestách, s cylindry a rukavicemi. V továrně se převlékali. Po návratu z práce do koleje výchova pokračovala. Učili se hrát rugby, golf a jiné hry gentlemanů, jízdu na koni. Jejich vychovatelé byli odborníci s vysokým vzděláním. Na zdech podniku a Tomášova byla hesla: "Buďme první, buďme vítězi", "Boj je otcem všeho", "Den má 86 400 vteřin", "Nebojme se ran", "Nebuďme ze skla, buďme z ocele", "Pomozme si sami", "Silní milují život", "V rychlosti je síla". Dá se říci, že Baťa zde naplnil klasický řecký ideál Calocagathia – harmonie těla i ducha.
Další osud Tomášova – v roce 1945, po znárodnění podniku, se tato budova stala součástí podniku Svit. V budově č. 31, kde byla dříve úrazová ambulance, vzniklo interní oddělení, chirurgické, později gynekologické a ještě později neurologické a Tomášov se stal interním oddělením. V roce 1959 představil MUDr. František Bakala jedno z nejmodernějších neurologických oddělení té doby, které bylo na vysoké úrovni. Bylo doplněno i o rehabilitaci, což je součástí dnešních moderních trendů léčby. V další fázi zde bylo oddělení neurologické, interní, gynekologické a později léčebna dlouhodobě nemocných.
Text z archivu prim. MUDr. Jiřího Bakaly.
Dnes Klinika reprodukční medicíny a gynekologie, v roce 2009 nově rekonstruována.
Aplikace Mobilní rozhlas
Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?
© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena
Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu
Registruj se k odběru novinek
Zaregistrujte svou e-mailovou adresu k pravidelnému odběru aktuálních informací z našeho webu