Zakládajícími členy ESZ je devět městských firem a příspěvkových organizací. Koordinátorem projektu je společnost Teplo Zlín, která stojí společně s městem Zlín na čele tohoto typu projektů připravovaných v České republice.
„Cílem první etapy, která je ohraničena rokem 2025, je vše připravit, ověřit a získat provozní know- how tak, abychom následně mohli společenství rozšiřovat i mimo skupinu městských organizací. Na počátku budeme sdílení elektrické energie postupně realizovat po menších skupinách aktivního zákazníka. Chceme využít synergii technického, odborného a ekonomického zázemí Tepla Zlín, jeho znalost místního energetického trhu a také odběrového potenciálu městské skupiny. Plný provoz plánujeme rozjet v průběhu roku 2026 otevřením společenství dalším veřejným i privátním subjektům,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Chalánek, který má energetickou koncepci města ve své kompetenci.
Společné působení devíti městských subjektů znamená, že v první etapě se zapojí přes sto odběrných míst, jejichž struktura bude velmi pestrá. Od městské dopravy, přes ZOO Zlín až po administrativní budovy, sportovní areály, školy nebo divadlo.
Společný postup přinese členům společenství ekonomické výhody pro nákup i prodej elektrické energie oproti běžným podmínkám, které nabízí obchodníci. Členové budou mít možnost společných nákupů na burze s roční fixací a zároveň si zajistí lepší a stabilnější cenu ze sdílené přetokové energie z vlastních fotovoltaických elektráren (FVE). Pro odběrná místa by to mohlo představovat zvýhodnění 5 až 10 procent ze silové složky ceny a pro výrobny navýšení výkupních cen o 10 až 15 procent oproti běžným cenám na trhu. Finanční přínos sdílení se začne naplno projevovat po zapojení výroben o celkovém výkonu 1,5 - 2 MWp. Efektivita a výhodnost pro členy pak bude tím vyšší, čím větší množství energie se bude sdíleno.
„Vše bude skutečně záležet na robustnosti celého společenství. To znamená na tom, kolik do něj postupně zapojíme objektů, jaký bude instalovaný výkon a přetokové charakteristiky výroben, a také jaká bude struktura sdílejících odběrných míst. Jako Teplo Zlín jsme pověřeni výstavbou a následným provozováním fotovoltaických elektráren na městských budovách a tyto zdroje budou základem zdrojové části sdílení. Od začátku příštího roku budeme mít v provozu již přes 140kWp instalovaného výkonu. Dále máme v projektové přípravě přes 1000 kWp, přičemž na 415kWp z toho je již vydáno pravomocné stavební povolení,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Mačák.
Náklady spojené se založením ESZ a zavedením procesů sdílení elektrické energie pokryje částečně dotace, o kterou už společnost Teplo Zlín požádala. Vlastní provoz zaplatí výnosy vycházející z rozdílu nákupní a prodejní ceny elektrické energie vyrobené a zároveň spotřebované v rámci společenství. „Pokud půjde vše podle plánu, bude fungovat legislativní rámec a vyhovovat podmínky na energetickém trhu, tak by v průběhu roku 2026 měla být zájemcům o vstup do společenství nabídnuta vyladěná funkční platforma, ke které se budou moci připojit a zlepšit ekonomiku svého hospodaření s elektrickou energií,“ nastínil náměstek Miroslav Chalánek.
Zakládající členové ESZ:
Teplo Zlín a.s.
Statutární město Zlín
Dopravní společnost Zlín - Otrokovice, s r.o.
STEZA Zlín, spol. s r.o.
Technické služby Zlín, s r.o.
Městské divadlo Zlín, přísp. org.
Dům dětí a mládeže ASTRA Zlín, přísp. org.
Základní škola Zlín, Křiby 4788, přísp. org.
ZOO a zámek Zlín - Lešná, přísp.org.