Zlín - Karanténa, zavřené školy, práce z domu. To je jen několik příkladu toho, jak se stát snaží omezovat rychlost šíření koronaviru. Logickým důsledkem je, že domácnosti produkují více odpadu než je běžné. Pohled k popelnicím či hnízdům kontejnerů s tříděným odpadem je výmluvný – mnohdy se tam vrší další odpadky zabalené v pytlích. Tato praxe, která není povolena ani za standardních podmínek, je v tomto období velmi nezodpovědná.
Technickým službám Zlín se daří i přes komplikovanou situaci svoz směsného i tříděného odpadu zvládat. Proti běžné situaci je nyní opadu zhruba o 20 procent více.
„Je to teď naše absolutní priorita. Máme připraveny krizové scénáře, počítající například s vyšší nemocností či nařízenou karanténou v případě našich zaměstnanců, zatím se ale daří vše zajišťovat v plném rozsahu,“ říká ředitel společnosti Jakub Černoch. Zároveň ale dodává, že z velké části je to zásluha odpovědného přístupu pracovníků – nikdo v obtížné situace nehledá úlevy a volno se čerpá jen v nejnutnějších případech.
„Svoz odpadu je sám o sobě obtížná práce, nutnost nosit respirátor či roušku její fyzickou náročnost ještě zvyšuje. Navíc musejí mít na paměti, že manipulují s odpadem, v němž může být kontaminovaný materiál,“ popisuje situaci Jakub Černoch. Aby ulice byly i nadále čisté, měli by lidé třídit odpad ještě pečlivěji než v běžném režimu. Sbírání volně položených pytlů s odpadky totiž znatelně zvyšuje riziko nákazy. Jasná pravidla jsou i pro likvidaci roušky – ta musí být zabalena samostatně a až poté uložena do sáčku v koši.
V dokumentech níže naleznete návod, jak nakládat s odpadem v době nouzového stavu.