Zlín – Muzeum Eperon d´Or v Izegemu se stalo pořadatelem 8. ročníku mezinárodní konference Obuv v historii, jejíž platformu už před lety vytvořilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Role pořadatele a hosta si obě muzea dočasně vyměnila v rámci prohlubování spolupráce, která trvá mezi městem Zlínem a belgickým Izegemem bezmála dvacet tři let. Export konference do muzea Eperon d´Or se navíc podařil zrealizovat u příležitosti 50. výročí jeho založení.
„Takto si představuji funční partnerství mezi městy. To není o návštěvách politiků, ale o výměně praktických zkušeností, o spolupráci, o sdílení dobrých věcí a příkladů. Za úspěšnou realizaci konference k obuvi, která je pro Zlín stále velké téma, jsem opravdu rád. A těším se na další projekty, které naše města společně zrealizují,“ uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek, který se na uskutečnění mezinárodní konference podílel.
Hlavní téma konference tohoto zahraničního ročníku bylo Řemeslo a udržitelnost v historické a současné perspektivě, v rámci něhož přispěli svými znalostmi přednášející z různých oborů. „Konference byla zaměřena více na současnost než bývalo zvykem tady u nás, kde podstatnou část přednášek tvořily příspěvky historiků. Ústředním tématem konference v Izegemu byla udržitelnost, proto se tam převážně debatovalo o nových technologiích, které nabízí současná věda, a o jejich využití v obuvnickém průmyslu,“ přiblížila Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy, která se konference zúčastnila spolu se současným kurátorem muzejní sbírky obuvi Michalem Heinrichem jako přednášející.
Kromě sdílení mezinárodních zkušeností z oblasti obuvnictví v rámci konference připravila belgická strana i doprovodný program s exkurzí do koželužen a výrobny ortopedické obuvi. Své postřehy z dvoudenní konference shrnula Silvie Lečíková:
„Nás jako vyslance z bývalého města obuvi velmi oslovil příspěvek Patricka Van Parys, belgického obuvnického mistra a certifikovaného opraváře obuvi. Mluvil o celkovém úpadku obuvnického řemesla v Belgii, o negativním vlivu levné obuvi, která se stala jednorázovou, neopravitelnou a neopravovanou, o propadu zakázek a nutnosti hledat nové doplňkové služby, které by udržely firmu s dlouhou tradicí nad vodou.
Inspirující byla návštěva firmy Orthotaal, která před lety z nouze začala s výrobou ortopedické a protetické obuvi, a dnes jsou tyto výrobky její hlavní devizou. Použití nejmodernější technologie pro měření chodidel zákazníků se kombinuje s ruční prací ševcovského mistra. I zde je typické, že nikoho dalšího stejně zručného nemohou už dlouhá léta sehnat.“
V rámci konference Obuv v historii Muzeum Eperon d´Or v Izegemu připravilo i výstavu obuvi „Bata Heritage,“ pro niž Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zapůjčilo dvě desítky modelů ze své sbírky, včetně luxusních modelů kolekce New York 1939.
Více o konferenci – International Shoe Congress – na webu muzea Eperon d´Or www.eperondor.be/shoeconference.