Zlín - 18. 6. 2019 od 17:00na návštěvníky čeká komentovaná prohlídka výstavy Bydlíme! Život, plánování, stěhování se čtením příběhů jejích hlavních protagonistů. Komponovaný program zahrnuje osobní příběhy bydlení zasazené do kontextu 20. století.Příběhy čtou herci zlínského divadla Radovan Král a Petra Králová, komentářem provází Bára Vacková, socioložka a autorka námětu výstavy.
Sedm fiktivních postav, obyvatel a obyvatelek Zlína, mluví o své zkušenosti s bydlením. Jak můžeme na jejich zážitcích, radostech a strastech sledovat, co je pro společnost v různých dobách důležité? Co jsme pro bydlení ochotni udělat a jak rozumíme naší potřebě bydlet? Na tyto i další otázky odpoví jedna z doprovodných akcí výstavy Bydlíme!
Ve čtvrtek 11. července od 17:30 proběhne komentovaná prohlídka výstavyse socioložkou Bárou Vackovou, která se v oblasti urbánních studií specializuje na historii bydlení, urbánního plánování a proměny idejí o městě v průběhu moderny. Bára návštěvníky provede proměnami bydlení v průběhu jednoho století. Vysvětlí kořeny ideje rodinného i hromadného bydlení tak, jak je známe dnes a představí některé zásadní okamžiky v našem chápání toho, co to vůbec bydlení, respektive domov, je.
Výstava Bydlení! Život, plánování, stěhování na zlínském zámku se přehoupla do druhé poloviny. Hlavním tématem galerijního projektu jsou proměny bydlení v průběhu 20. století. Na návštěvníka ale nečekají fotografie a modely domů či ukázky dobového vybavení zlínského bydlení. V puristicky pojatém prostoru architekta Pavla Sterce a grafičky Kristýny Krejčové se návštěvník seznámí se sedmi fiktivními osobami, které mu budou vyprávět o svém bydlení, o tom, v čem je omezovalo a v čem naopak pomáhalo. Posluchači s hlubším zájmem o historii bydlení mají možnost seznámit se s nejdůležitějšími milníky v historii bytové výstavby nejenom u nás, ale i ve světě, a v čítárně se mohou začíst také do dobových odborných či popularizačních článků. Otevřeno je od úterý do soboty, vstup je volný. 5. června proběhl také seminář pro učitele dějepisu, který měl velký úspěch. Přednášejícími byli odborníci z Ústavu pro studium totalitních režimů, Státního okresního archivu Zlín či Masarykovy univerzity.