Zlín – Architektonické databáze – manuály získávají na oblibě. Stále častěji je využívají lidé k seznámení s vybraným místem, jeho historií, architektonicky zajímavými stavbami i urbanistickými celky. Podrobné informace zprostředkovávají manuály vícero způsoby. Kromě volně přístupné internetové databáze i prostřednictvím tištěných map a publikací i například tématickými procházkami městy.
Ve Zlíně se nyní koná první setkání všech řešitelek a řešitelů architektonických manuálů, které úspěšně fungují v několika českých městech. Veřejně přístupné setkání proběhne ve čtvrtek 21. října 2021 od 13 hodin na zlínském zámku. Vstup je zdarma.
Na setkání přijali pozvání zástupci architektonických manuálů Brna, Plzně, Litomyšle, Hradce Králové a Jičína. Zájemci z řad veřejnosti se mohou zapojit do diskuze a podělit se o způsoby, jakými manuály využívají. Náš Zlínský architektonický manuál (ZAM) představí projektová manažerka ZAM Lucie Šmardová a odborná garantka ZAM Klára Eliášová.
„S narůstajícím počtem databází jsme se rozhodli pozvat všechny řešitelky a řešitele, kteří se na vzniku architektonických manuálů podílí. Budeme diskutovat o současnosti, dalším vývoji, možném propojení a spolupráci,“ uvedla za ZAM Lucie Šmardová.
Zlínský architektonický manuál (www.zam.zlin.eu) vzniká už třetím rokem. Za tu dobu zveřejnil devět tras, připravil medailonky architektů i odborné studie. Organizuje také procházky, Potkej Zlín! Jeho vzorem je Brněnský architektonický manuál (www.bam.brno.cz), který s tímto konceptem přišel poprvé a funguje už od roku 2011. Kromě Brna se k manuálům přidala i další města – Plzeň (www.pam.plzne.cz), Litomyšl (www.lam.litomysl.cz), Hradec Králové (kam.hradcekralove.cz) a Jičín (www.am.jicin.cz). Chystá se i manuál mapující budovy sokoloven.
Setkání organizuje spolek aArchitektura ve spolupráci s kulturní agenturou Živý Zlín.
Zlínský architektonický manuál je odborně popularizační databáze architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894–2018. Více na: FB aArchitektura, FB ZAM