„Před rokem 1989 byla absence svobody vnímána především politicky a občansky. Lidem se však podařila tato svoboda vybojovat, za což bychom měli být pokorně vděční. Dnes by mělo být naším úkolem, abychom svobodu vnímali spíše v rovině osobní zodpovědnosti vůči sobě i druhým. Demokracie, i když je považována za efektivní způsob vlády, není bez svých úskalí. Jedině svoboda s individuální odpovědností, sebekázní a solidaritou je svobodou v pravém smyslu slova. Pokud jsme schopni takto kultivovaně pracovat na své svobodě, můžeme s klidným svědomím říci, že jsme od 17. listopadu 1989 urazili kus správné cesty,“ uvedl primátor Jiří Korec.
Bohatý program ukončí v neděli 17. listopadu slavnostní nasvícení Památníku T. Bati v barvě trikolory. Nasvícení bude zahájeno za současného přehrání písně Modlitba pro Martu a skončí ve 22 hodin. Památník bude na státní svátek přístupný veřejnosti formou komentovaných prohlídek. Ty začnou vždy v celou hodinu - první v 10 a poslední v 15 hodin.
Pro všechny Zlíňany měl pád totality přímo osobní rozměr. Návrat demokracie totiž pro město znamenal i návrat jeho názvu, který mu komunisté v roce 1949 vzali přejmenováním na Gottwaldov. Navrácení původního jména Zlín patřilo k nejvýraznějším požadavkům, který se ve městě v revolučních dnech roku 1989 objevil.
Kompletní program zde
Ilustrační foto: kulturazlin.cz