„Význam čtení pro duševní vývoj dítěte je z psychologického pohledu nenahraditelný. Čtení rozvíjí jazyk, slovní zásobu. Čtením se trénuje paměť, pozornost, rozvíjí se fantazie. Děti, kterým se od útlého věku čte, a které později čtou samy, prospívají lépe ve škole, dobře se učí jazyky, dokáží se lépe vyjadřovat v mluveném i psaném projevu. Lépe se jim rozvíjí logické i abstraktní myšlení a mají větší přehled o světě kolem sebe,“ vysvětluje vedoucí dětského oddělení Jana Hoferková.
A kde lépe budovat vztah ke knížkám než v knihovně! Knihovna je místem plným příběhů, vědomostí a hlavně knihovnic a knihovníků, kteří dětem i rodičům rádi poradí, jak se v dnešní složité době přemíry informací zorientovat, kde hledat jaká fakta nebo příběhy. Návštěvy knihovny dětem rozšíří obzory, nabídnou smysluplné trávení volného času, naučí je odpovědnosti.
„Abychom rodičům a jejich dětem pomohli vztah ke knížkám budovat, nabízíme všem prvňáčkům až do 12. října roční registraci do knihovny zdarma. Nabídku lze využít v ústřední knihovně (Vavrečkova 7040, budova 15 továrního areálu) nebo našich dalších třinácti pobočkách v místních částech Zlína,“ doplňuje ředitel knihovny Jan Kaňka.
Dětským čtenářům knihovna nabízí velký výběr kvalitních knih, časopisů a audioknih, tzv. první čtení – literaturu pro začínající čtenáře nebo didaktické pomůcky. Velmi oblíbené jsou předčtenářské a logopedické kufříky a stolní hry. Na dětský průkaz je možné zapůjčit si také odbornou literaturu pro rodiče (výchova v rodině, děti se specifickými potřebami čtení aj.).
Žákům, studentům a pedagogům knihovna od září dále nově nabízí možnost využít jako plnohodnotnou alternativu čtenářského průkazu karty ISIC/ITIC. Stejně tak funguje již delší dobu karta ZETKA. Držitelé výše uvedených karet tak ušetří jak peníze za čtenářský průkaz, tak místo v peněžence.
Více informací zde
Zdroj: KFBZ