V rámci projektu Karpatský ekosystém: Bohatství a rozmanitost se propojila ZŠ Zlín, Nová cesta 268, Štípa s partnerskou základní školou ze slovenského Plešivce a v průběhu roku započaly spolupráci na výzkumu biodiverzity. Obě školy zkoumaly přírodu ve svém okolí a následně vzájemně porovnávaly poznatky z obou lokalit.
„Do mezinárodního týmu se měli možnost zapojit žáci šestých až osmých ročníků, kteří v průběhu roku chodili do přírody a zkoumali krajinu. Došlo i na vzájemné návštěvy. V květnu navštívili žáci a učitelé z naší školy slovenský Plešivec, v září naopak se hostitelem delegace ze Slovenska stala naše škola,“ sdělil ředitel štípské školy Lubomír Klátil a doplnil:
„Na programu bylo kromě poznávání zlínských atraktivit zejména výměna poznatků a práce obou týmů na výstupech projektu. V přípravě je také informační brožurka a video dokument, který ukážeme veřejnosti. Společný projekt ukončíme v roce 2025 výstavou.“
Ze základní školy Plešivec ze Slovenska přijelo na návštěvu do Štípy tří pedagogové a dvacet dětí. Místní škola pro ně kromě pracovního workshopu připravila i atraktivní doprovodný program. Slovenští školáci tak mohli kromě místní zoo navštívit i muzeum, mrakodrap nebo centrum Zlína. Delegace si nenechala ujít ani prohlídku kostela ve Štípě a závěrečný táborák na rozloučenou. Jedním z bodů programu byl i slavnostní oběd, kterého se zúčastnila i náměstkyně primátora města Zlína pro oblast školství Martina Hladíková.
„Školáci, kteří se zapojili do projektu Erasmus+ Karpatský ekosystém: Bohatství a rozmanitost měli výbornou příležitost získat cenné zkušenosti nejenom při výzkumu přírody, ale získali navíc benefity v podobě nových přátelství a obohacení jinou kulturou. Aktivity nad rámec běžného vzdělávání považuji za velmi přínosné. Vedení ZŠ Zlín, Štípa za práci navíc na projektu a výborné vedení dětí děkuji,“ vzkázala náměstkyně.