Česky

Česky

English

menu
zavřít

Den architektury: Památník Tomáše Bati zve na přednášku i bezplatné prohlídky

23. 9. 2024

Aktuality

157

Zlín – Památník Tomáše Bati ve Zlíně se 28. září 2024 již tradičně zapojí do festivalu Den architektury. 

Ve spolupráci se Zlínským architektonickým manuálem návštěvníkům nabídne komentované prohlídky a přednášku, která přiblíží dílo autora památníku Františka Lýdie Gahury z jiné perspektivy. Vstup na prohlídky i přednášku bude zdarma.

Zlínská architektura se řadí mezi témata, která rezonují nejen u odborné veřejnosti. V programu Dne architektury se proto zdejší stavby a památky objevují pravidelně. Konkrétně Památník Tomáše Bati je vlajkovou lodí baťovského stavitelství, proto by jej účastníci festivalu neměli minout,“ sdělila Martina Hladíková, náměstkyně primátora města Zlína.

Památník bude v  den akce otevřený od 9:30 do 17 h, přičemž 45minutové prohlídky budou začínat vždy v každou celou hodinu – první v 10 a poslední v 16 h. Na poslední prohlídku pak naváže od 17 h v Infopointu památníku přednáška Romany Junkerové, studentky magisterského ročníku na Katedře dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška ponese název „Strom a jeho kořeny: František L. Gahura a jeho Společenský dům v Lutíně“.

František L. Gahura je spojený především s budováním továrního komplexu firmy Baťa a s architektonickým rozvojem města Zlín. Je ovšem také autorem regulačního plánu obce Lutín a mnoha staveb, které v této hanácké obci poblíž Olomouce navrhoval pro průmyslovou továrnu firmy Sigma a Chema. „Mezi těmito stavbami zaujímá zvláštní místo Společenský dům, který vyniká stylovou analogií vůči zlínské architektuře. Zejména třetí generace Sigmundů se u Bati inspirovala nejen racionálně vedenou politikou podnikání, ale také odpovědností k sociální péči o své pracovníky, rozvojem kultury a architekturou svých továren, obytných domů a veřejných budov,“ přiblížila obsah přednášky Junkerová.

Zvolené téma reaguje na motto letošního (celkem již čtrnáctého) ročníku Dne architektury, kterým je „Proces proměny“. Osobnost Františka Lýdie Gahury se totiž zdá být jasně spjatá zejména s firmou Baťa a se Zlínem.

„Romana Junkerová ve své badatelské práci ale dokázala potvrdit autorství také u veřejných staveb v Lutíně, kromě úřednických domů se jedná o zmíněný společenský dům, který se v Gahurově portfoliu téměř neobjevuje. Junkerová byla navíc oceněna v rámci celostátní soutěže Paragone a téma rozšířila v rámci své magisterské práce. Je skvělé nalézt zlínské paralely i v jiných regionech,“ uvedla Lucie Šmardová ze Zlínského architektonického manuálu.

Přednáška i komentované prohlídky památníku mají omezenou kapacitu, a proto organizátoři doporučují rezervaci místa předem. Tu je možné provést osobně nebo on-line na webu www.pamatnikbata.eu. Volnou vstupenku si v takovém případě stačí vyzvednout před začátkem prohlídky či přednášky v Infopointu Památníku.

Zdroj: Památník Tomáše Bati

Foto: Jan Salač

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru