Diskusní fórum

Pravidla pro práci s rubrikou "Diskusní fórum"

Obecné informace o diskusním fóru

Diskuze

Odpověď na příspěvek
Všechna formulářová pole jsou povinná.

Přechod Obeciny

19.2.2018 14:56:02 Lukáš Fabián, referent vnějších vztahů

Dobrý den,

problematika zřizování přechodů je obecně mnohem složitější, než jakou má veřejnost často představu. Na úvod musím zmínit, že rozhodnutí o umístění přechodu nestojí na vůli města. Město je pouze navrhovatel a žadatel. Návrh poté posoudí silniční správní úřad a také Dopravní inspektorát policie ČR. Když jsem o tom mluvil s kolegy na OKaRDS, kteří mají s žádostmi o zřízení přechodů praktické zkušenosti tak konstatovali, že v daném místě je povolení přechodu neproveditelné a to právě z důvodu bezpečnosti.

Pro zřízení přechodu platí v současnosti velmi přísné normy, které se ne vždy podaří splnit. V tomto konkrétním místě jsou bohužel velmi stísněné podmínky pro zřízení bezpečného přechodu. Jsou tam křižovatky a mezi nimi vměstnané zastávky MHD a vjezdy do domů, takže tam není moc kam ten přechod umístit. Dalším problémem je, že na ul. Štefánikova u Obecin není soustředěný proud chodců v jednom místě. Intenzita chodců přecházejících tuto komunikaci je víceméně rovnoměrně rozložena do celé délky ulice, přičemž norma opět vyžaduje určité intenzity pěších soustředěné do jednoho místa.
V místě, kde lidé přechází nejčastěji, bezpečný přechod zřídit nelze. V místě, kde by to možní šlo, by se jednalo o zacházku a lidé by jej stejně nevyužívali.

Závěrem také musím připomenout, že z hlediska statistiky se více srážek s chodci v prostoru města či obce děje právě na přechodu. Je to paradoxní, ale je to tak a svým způsobem i logické. Někteří chodci považují svou přednost před vozidly za absolutní a vstupují často do vozovky bez rozmyslu,(např. při náledí, atd.) což vede pak ke kolizním situacím. Zatímco v místech, kde přechod není, jsou chodci mnohem opatrnější.
Musíte to znát i z vlastní zkušenosti. Když člověk přechází, kde nemá, desetkrát se rozhlédne a přejde, až když je to skutečně bezpečné. Kdežto na přechod někteří lidé vbíhají jako bez rozmyslu a právě to často bývají děti.

Ostatně abych to trochu ilustroval i na vlastním příkladu, v obci kde bydlím, nemáme jeden jediný přechod. Jedná se jeden z hlavních tahů na Zlín a tak u nás rozhodně není menší intenzita dopravy než ve vámi zmíněné ulici. Přitom si zároveň nevybavuji, že by se tam v poslední době stala nějaká kolize.

Hezký den

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«prosinec '18»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky